tipy & info pro kariéru na cestách: gap year
Za Career Designer pro vás připravuji sérii článků a pracovních listů k tématu KARIÉRA NA CESTÁCH. V textech postupně najdete informace & tipy, které vzešly z vlastní praxe práce ze zahraničí a z mnohaleté kariérní praxe s lidmi pracujícími v zahraničí, ať dlouhodobě, či krátkodobě. S cizinci (expaty) v ČR, s Čechy pracujícími v zahraničí, s digitálními nomády, s pracujícími chystající se na sabbatical, či se studenty plánujícími svůj gap year.
Tato část je věnována hlavně studentům a jejich dobrému naplánování, kvalitnímu prožití a efektivnímu vyhodnocení GAP YEARU.
Petra Drahoňovská
Obsah článku
Co získám - plusy a benefity kolem gap yearu
Plánuji vzhledem k tomu, co od gap yearu očekávám
Desatero pro fajn prožitý gap year
Kariérové listy na cesty
Pracovní sešity - kariérní plánování před cestou
Pracovní sešity - kariérní reflexe během cesty
Pracovní sešity - zhodnocení dalších kariérních kroků po cestě
Pracovní listy - ochutnávka zdarma
co a o čem gap year je
Dát si rok pauzy od studia! Asi vás to už někdy také napadlo!? První myšlenka, kterou má hodně studentů tak nějak zasunutou v hlavě a občas na nás vykoukne je prostě jen odpočinout si od školy. A hned v zápětí většinou přichází i to, jak takový rok využít na cestování a poznávání nového.
Rok mezi střední a vysokou určený právě na takovéto objevování je poměrně tradiční záležitostí v USA, Velké Británii, Kanadě… tisíce studentů většinou vyjíždí právě v tomto období poznávat sebe i svět.
Dnes se pojem “gap year” (gap bylo myšleno právě jako ta pauza před VŠ studiem) nicméně používá šířeji. A pojem je brán jako jakákoliv, zpravidla roční nebo půlroční, pauza během studia. Může to být třeba i po prváku na univerzitě, který jste nezvládli, ze školy vás vyhodili, nebo jste prostě zjistili, že to není to pravé ořechové pro vás, a sami jste odešli. Nebo rok pauzy mezi Bc. a Mgr. studiem, po výšce, než nastoupíte “do procesu”... nebo vlastně kdykoliv jindy. Teoreticky i kdykoliv během pracovního života, ale v tom případě se spíše setkáte s pojmem “sabbatical”.
Teď si možná říkáte, co může být tak složitého dát si prostě roční “voraz”? No, pokud chcete pouze pauzu, od které nic neočekáváte a nechcete z tohoto období nic získat, pak je to v pohodě a dál není třeba číst:)
Pokud ale přemýšlíte o tom, že právě váš “gap year” bude ten rok, na který budete zpětně vzpomínat celý život, nejen protože to byla jedna velká párty, ale protože se chcete během tohoto roku naučit něco o sobě, o světě, poznat nové přátele, naučit se nové dovednosti, pak je fajn si popřemýšlet, jak by to konkrétně vše mělo vypadat. Než začneme společně brainstormovat, pak je fajn se podívat na výhody / nevýhody a způsoby, jak gap year trávit.
co získám - plusy a benefity kolem gap yearu
Jak už jsem říkala, gap year se zrodil na anglo-americkém trhu. A stalo se dobrým zvykem rodin, zejména střední třídy, posílat své děti “na zkušenou”. Top 3 regiony pro Američany jsou: Evropa, Jižní a Jihovýchodní Asie a Střední Amerika. Pokud vyjíždí děcka z jiných zemí, směřují většinou také do J/JV Asie a zemí typu Guatemala a Costa Rica. Podle “Asociace gap year organizací” hodnotí ti, kdo tento rok volna od školy prožili, pohledem 4 kategorií tj. to, co vám to může dát, můžeme rozškatulkovat na čtyři oblasti přínosů:
-
v osobním rozvoji: rozvinout se osobnostně, mít čas na sebereflexi, opravdu dospět, získat sebejistotu, rozvinout komunikační dovednosti vč. schopnosti komunikovat s lidmi s absolutně odlišným kulturním backgroundem, hledat/najít smysl života
-
v oblasti vnímání světa kolem nás: rozvinout zájem o to, v jakém světě žijeme, pomoci pochopit a respektovat odlišné kultury, inspirace více se zapojovat jako dobrovolník v komunitách doma i v zahraničí
-
v nastartování kariéry: získat nové dovednosti pro budoucí pracovní kariéru vč. rozvinují jazykových dovedností, získání zkušenosti, která mi následně pomohla k lepší práci a celkově mít kvalitní gap year jako dobrou položku v CV
-
v dalším studiu po návratu: lepší připravenost na život a studium na univerzitě, pomoc při rozhodování se, co vlastně chci studovat, zlepšení jazyka, který je pro studium VŠ třeba
Když se na ten seznam podíváme, zdá se, že jedna výhoda trumfuje druhou. Kdo by nechtěl poznat více sám sebe, to, co od života chce, získat větší rozhled, samostatnost, toleranci, schopnost se domluvit cizími jazyky a vyzkoušet si, zda se zvládnu starat sám o sebe v neznámém prostředí a v nečekaných situacích. Průzkumy také ukazují, že “gappers” (ti, co si gap year střihli) jsou dokonce po návratu lepší studenti a zpravidla i následně úspěšnější v hledání práce než ti, kteří zvolili pohodlnější cestu a zůstali doma.
Na druhou stranu je jasné, že tyto výhody určitě nejsou zadarmo. A to jak doslova, tak přeneseně. Takový rok může stát dost peněz (ale viz níže další kapitoly: bude záležet, jakým způsobem si ho "dáte"). Ale také vás může stát trochu nervů, nepohodlí, nejistoty… díky tomu ale právě rosteme. Kurzy osobního rozvoje jsou fajn, ale garantuji vám, že pár nečekaných situacích na cestách (a že jich zažijete pravděpodobně dost a dost:), vás rozvine rozhodně také, a možná ještě intenzivněji (#learningbyexperiencing).
co za to - rizika a náklady
Co tedy ty náklady vs. forma? Asi nejjednodušší, co se týká financí, je, pokud se rozhodnete odjet do zahraničí za prací… Práce na farmách na Zélandu, v restauraci v Londýně, a nebo někde na pracovní stáži klidně v office… i to může být váš gap year… ano, teoreticky ani nemusíte do zahraničí, dáte si pauzu od školy a budete prostě rok makat, či využijete nějaký internship, trainee program ve své zemi. Ale s pojmem “gap year” se prostě tak nějak spojuje právě to, že to bude mimo vaši zemi tj. mimo zónu vašeho komfortu… právě to pak nese ty výše zmíněné plusy… Níže popsané formy se často lehce prolínají.
Může jít o možnosti strávit rok:
-
prací za peníze
-
prací vyměněnou za jinou protihodnotu (bartery)
-
prací za dobrý pocit (dobrovolničení)
-
čistě cestováním
Práce za peníze:
Pokud se člověk rozhodne jet do zahraničí pracovat, pak musí počítat hlavně s prvotními náklady na cestu, pojištění, ubytování a třeba i víza… musíme počítat i s tím, že prostě tu vysněnou práci v daném městě neseženeme… znám pár kámošů, kteří se kdysi vydali do Španělska pracovat na pláže - bohužel současně s nimi dorazila i ekonomická krize, a práce bylo málo i pro místní… takže po několika měsících obcházení barů, hostelů, hotelů se vrátili s utracenými úsporami zpět domů. Ale i to byla zkušenost a minimálně za zlepšení španělštiny to prý, zpětně viděno, stálo.
Práce za jinou protihodnotu (barter):
Pokud máte promyšleno, že pracovat chcete, ale ne “tak úplně moc”, tak jsou další dvě možnosti. Vedle možnosti pracovat na part time (částečný úvazek, který ale není zas tak často, zejména pro cizince k dispozici), je možnost pracovat v rámci “barter výměn” tj. já nabídnu vedle investovaného času nějaké dovednosti a druhá strana mi za ně nabídne nějakou protiváhu. Nejčastěji jde třeba o méně odborné stavební práce při vzniku nových hostelů atp., kdy nejčastěji mladí lidé nabízejí své svaly, někdy i odbornější třeba elektrikářské dovednosti, někdy třeba umělecké, atp. a majitel rozestavěného hostelu za předem domluvený počet hod denně nabízí jednoduché ubytování a něco k snědku. Neodnášíte si tedy peníze, ale zkušenost, a zároveň lze téměř neutrácet. Nejznámější weby na takovéto bartery jsou: Work Away, Working Traveller, Moving Worlds, World Packers ad. … další práce na těchto webech nabízené jsou na malých farmách, hlídání dětí nebo domácích mazlíčků nebo nemovitostí atp.
Práce za dobrý pocit (dobrovolničení):
Mezi předchozí kategorií (barterem) a dobrovolničením (volunteering) je někdy velmi tenká hranice - např. když mrknete na blog zmiňující weby, skrz které tyto příležitosti hledat, tak je tak trochu sype na jednu hromadu: https://www.alltherooms.com/blog/7-best-websites-volunteering-abroad Já osobně vnímám jako trochu rozdílné kategorie, když někomu hlídáte či stavíte barák za ubytko vs. když jedete uklízet pláže na Madagaskaru, učit děti z vesnických škol v Kambodže anglicky či se starat o nemocné ve veřejné nemocnici v Guatemale. U pojmu “dobrovolnictví” lze očekávat určitě více punc nějaké přidané hodnoty - nejčastěji jde o dopad na místní lidi a/nebo přírodu.
Bez práce:
Samozřejmě můžeme náš gap year strávit tím, že budeme rok cestovat. A to klidně díky tomu, že jsme si našetřili předem, nebo budeme stopovat, trekovat a spát ve stanu a celé to pojedeme opravdu low-cost. Nebo občas prodáme po cestě barevné náramky, které jsme upletli, nebo někomu občas posekáme za snídani a možnost přespat louku… ale tady se zase prolínáme do té kategorie barter… i když proč ne.
plánuji vzhledem k tomu,
co od gap yearu očekávám
Nicméně, ať si zemi či světadíl zvolíte jakýkoliv. Ať bude forma, kterou to zvládnete ufinancovat jakákoliv, je fajn si na začátku říct, co od toho tedy vůbec chci:
-
chci se naučit jazyk / více jazyků?
-
chci hlavně poznat hodně nových zemí?
-
chci zkusit pracovat rukama?
-
chci získat brigádu v zemi, kde bych pak rád studoval?
-
chci mít prostor přemýšlet sám o sobě a o tom, co chci?
-
chci poznat obor, který chci studovat, ale v jiné zemi?
-
...atp.
Těch variant vizí může být samozřejmě více, ale já doporučuji mít jednu, max dvě. Opravdu. Rok se zdá dlouhá doba, ale uteče jako voda. To z vlastní zkušenosti práce v zahraničí garantuji:)
KDE TEN ROK STRÁVÍM?
Také je fajn si promyslet, jaký způsob života v zahraničí se k tomu bude hodit (a souvisí to i s financemi). Promyslete si, jak moc chcete cestovat vs. být na jednom místě. Každé má svoje.
Více zemí:
Je to zajímavé, zní to cool, nasbíráme fotky na Instáč… ale teď vážněji: výhodou je určitě, že když projedeme více zemí, poznáme více kultur, získáme takový cestovatelský “big picture”, získáme srovnání. Možná i třeba tipy, kam bychom se chtěli později vrátit, prožít tam déle času. U takového způsobu cestování počítejte s vyššími výdaji (přesuny, krátkodobější pronájmy jsou dražší, ne vždy najdeme nejlevnější místa s netem, jídlem atp.). Pokud je toto, co chcete, ale potřebujete i tak v průběhu vydělávat peníze, pak doporučuji projet pro inspiraci 100+ profesí, které můžete dělat na dálku: https://travelbible.cz/wp-content/uploads/2015/11/stoplus-profesi.pdf … můžete samozřejmě pracovat online jako markeťáci, webaři, programátoři, bloggeři, něco prodávat na cestách, či krátkodobě občas někde zakotvit, odpracovat kousek a posunout se dál. V online knížce od kluků z Travel Bible dostupné zdarma najdete tipů dost.
Jedna, max dvě země:
Díky tomu, že někde alespoň na půl rok zakotvíme, můžeme poznat život místních rozhodně více do hloubky. Díky tomu se i zlepšit v komunikaci s místňáky, získat lokální přátelé, ušetřit (dlouhodobé pronájmy jsou levnější), snáze najít střednědobou práci či dobrovolničení. Opět samozřejmě existuje spousta webů, které srovnávají život, náklady ad. mezi zeměmi, městy, právě z pohledu zejm. digitálních nomádů, které ale i vy jako “gappers” můžete využít. Mezi nejznámější patří např. https://nomadlist.com/. Některé zahraniční praxe, brigády, ale i dobrovolnické pobyty jsou limitovány právě minimálním počtem týdnů, které musíte zůstat na jednom místě.
Pokud už tedy vím:
-
co od mého gap yearu očekávám
-
jak moc to bude o jedné zemi vs. větším cestování
-
jakou formou to budu realizovat (což tedy souvisí i s tím, že znám můj budget resp. způsob financování cesty)
… pak se mohu poohlížet po tom:
-
zda pojedu sám či s někým
-
zda si to zařídím sám či přes agenturu
-
jaká/é země to konkrétně budou (a zda do nich potřebuji víza ad. organizační záležitosti)
-
jaký bude cca harmonogram plánování vs. harmonogram gap yearu
-
a co bych rád/a, aby mně to v osobním / profesním životě dalo
desatero pro fajn prožitý gap year
Protože sama půl roku z roku pravidelně pracuji již od 2014 ze Střední Ameriky, jako student jsem projela stopem a díky přespávání u známých po Erasmech low-cost skoro celou Evropu, a později i trochu té Asie, mám pro vás 10 tipů na závěr, jak na základě této vlastní zkušenosti, tak také na bázi toho, co dnes pozoruji u dnešních “gap year” studentů, které na cestách potkávám:
-
plánujte, ale nepřeplánujte = kouzlo nechtěného je prostor pro improvizaci = improvizace je prostor pro učení a náš rozvoj
-
nebojte se jet sami (já sama to dlouuuho odkládala, ale fakt vás to posune o mnoho dál než cesty ve skupinách)
-
nebojte se jet bez cestovky, agentury… se základem jazyka a slovníčkem se vždycky nějak domluvíte
-
nicméně nepodceňujte bezpečnost - vždy se informujte o dané zemi předem, mějte vždy u sebe důležité kontakty (na blízké i ambasády), zbytečně neriskujte, očkujte se, vyhýbejte se rizikovým oblastem, dejte na rady místních
-
opravdu si promyslete, co je vaší vizí či cílem toho roku - nepřekombinovávejte, méně je někdy více
-
cestujte nejen ekologicky, ale i eticky > zvláště cesty do zemí třetího světa nejsou žádná “zoo” - snažte se o férový “pear to pear” přístup (o etickém dobrovolničení, voluntourismu chystám celý další článek)
-
mějte otevřenou hlavu, respektujte pravidla dané země
-
nezapomeňte, že každý z nás v zahraničí tvoří obrázek o tom, jaký je náš národ (a pokud cestujeme mimo kontinent, často nás berou sice jako, v našem případě Čechy, ale prostě také jako Evropany - takže každý z nás děláme obrázek i o Evropě)
-
nebojte se mluvit - nejste ve škole, nikdo vám za gramatiku hlavu neutrhne, a právě takto se nejlépe učíme - snažte se mluvit s místními, nejen s lidmi kolem turismu nebo agentur, kteří vám případně gap year zajistí
-
pište si: před odjezdem, co očekáváte, během cesty, co vám to dalo, po cestě, co jste si z toho odnesli… pro zhodnocení celého obrázku vašeho roku jsem pro vás připravila www.dijar.cz a přímo pro rozhodování se před / během / po cestě máte ode mě k dispozici novinku “Kariérové listy na cesty”: kompletní sešity ke stažení a opakovanému domácímu tisku & ukázku zdarma najdete o kousek níže
Věřím, že pokud si gap year dobře promyslíte (a nemyslím tím pře-plánujete:), tak to bude nejen nezapomenutelný rok, ale také investice do vaší kariéry, dalšího studia a celkového osobního rozvoje vás samotných. A také možná spouštěč takové jedné menší (nebo větší?:) závislosti, kterou je ekologické a zodpovědné cestování, poznávání nového, svoboda, otevřená mysl, tolerance a pocit, že náš domov je Země, o kterou je fajn se společně starat.
pracovní sešity pro kariérní plánování gap yearu:
před, během, po cestě
DATA, INFO ZDROJE
-
(EN) Evropský portál pro mládež: https://europa.eu/youth/node/47495_cs s dalšími url odkazy na možnosti práce i dobrovolničení
-
(EN) Gap Year Association: https://www.gapyearassociation.org/data-benefits.php poskytující základní info, ale také data založená na vlastních průzkumech
-
(EN) Základní wiki info: https://en.wikipedia.org/wiki/Gap_year
BLOGY / ROZHOVORY S TĚMI, KTEŘÍ UŽ KARIÉRU NA CESTÁCH ROZVÍJEJÍ
-
(CZ) Blogy o práci a životě v USA: https://www.akcevpohode.cz/o-nas/blogy-z-usa/blogy-z-usa-zapisky-o-zivote-a-studiu-v-usa
-
(CZ) Články o práci v zahraničí: https://pracujvesvete.cz/stitek/prace-v-zahranici/
-
(CZ) Život ve světě - seriál rozhovorů: https://www.zivotvesvete.cz/category/serial/
-
(EN) Erasmus Student Network sada blog článků: https://esn.org/blog/
další odkazy, data, rozhovory k tématu gap year
mám zájem konzultovat vlastní kariéru na cestách
gap year
sabbatical
práci jako digitální nomád
práci jako expat
máme zájem o firemní
workshopy, poradenství a interní koučinku na téma rozvoje kariéry zaměstnanců na cestách: nastavení práce na dálku a/nebo sabbatical rok pro zaměstnance