PROČ CESTOVAT CHICKEN-BUSY NA KLÍNĚ GUATEMALSKÉ BABIČKY (CZ)


BLOG PROČ CESTOVAT CHICKEN-BUSY NA KLÍNĚ GUATEMALSKÉ BABIČKY

Když to vypálím rovnou: kdo se mnou pojedete teď na konci srpna na kariérový retreat do Guatemaly, tak tipuju, že pár lidí trochu zaváhá, protože i kdyby se mayskou říší zlákat nechali, tak vlastně netuší, stejně jako já jsem ještě nedávno netušila, co retreat je, a navíc kariérový???

Je tedy retreat další buzz word z oblasti osobního rozvoje? Možná trochu ano, ale možná označuje fakt něco specifického, spojeného se současným pracovním poklusem (chci být na začátku pozitivní, tak nebudu mluvit o “krysím závodu”:). Tak možná proto chci dneska trochu osvětlit, co vše pod tímto pojmem můžete dnes dohledat, co pod kariérovým retreatem vidím já, proč jsem ho pojmenovala Zen & Surf Your Career, i když to vlastně není o surfování, a proč ho organizuji v Antigua Guatemala.

Retreat je slovníkem doslova přeloženo jako “ … útulek, soukromí, zátiší, ústup, vzdálit se…” Takže to doslova znamená, že máme čas od času někam zmizet? A vlastně zjednodušeně řečeno i jo…

Když pominu vojenskou terminologii ve smyslu stažení vojsk, tak i ve chvíli, když se zašijete s časákem nebo knihou na čtení někam na půdu, nebo si ambiciozněji pronajmete chajdu třeba na napsání vlastní vysněné knížky (lze už i cíleně na toto i v ČR), tak toto vše můžete označit v angličtině jako retreat. A kdo jste četl knihu od C. Newporta Hluboká práce, tak víte, že takové koncentrované soustředění se na jednu věc a tvoření mimo standardní rutinu nám díky hlubší koncentraci zefektivňuje naši práci a otevírá hlavu novým myšlenkám.

Ve chvíli, kdy jen tak bez kontextu hodím “retreats” do guglu, tak na mě vyskočí přes 300 milionů odkazů… většinou spjatých s prázdninovými wellness / jogovými / meditačními pobyty. Ale najdete i články, které pojem retreat spojují prostě s nějakými firemními výjezdy a la teambuilding nebo off-site. Najdete dokonce i vychytávky typu retreaty strávené s delfíny na Hawaii, s velrybami v Mexiku, nebo trochu prozaičtější “chodící retreat” po švýcarských horách.

Každopádně podtrženo sečteno - ať už do hor nebo za delfínem:) na retreaty jezdíme, abychom čerpali novou energii, nové nápady, a prostě i opravdu fyzicky vystoupili ze zajetých kolejí našich korporátních či domácích kanclů, kde máme často (přirozenou) tendenci cyklit určitý způsob myšlení a často i kupu pracovních zlozvyků (nejčastěji spojených s různými typy prokrastinace).

A u téměř všech typů retreatů hrají velkou roli: odlišné prostředí mimo naší rutinu a/nebo nějaká aktivita, skrz kterou si chceme či máme něco uvědomit (jóga, meditace, trekování, lezení po sopkách, potápění se, rozhovory s místními lidmi v jiné zemi atp.).

To vše nám umožňuje se podívat na náš současný život z jiné perspektivy. Někomu právě tato výrazná změna v pohodlné životní rutince pomůže udělat třeba nová rozhodnutí, nové kroky, které doposud odkládal. Někdo si ale fakt jede třeba do těch Beskyd nebo do Indonésie jen mentálně a/nebo fyzicky odpočinout. A vlastně proč ne - důležité je si říci, co od retreatu chci já sám a podle toho si nastavit vlastní parametry výběru.

Proč retreat kariérový?

Od roku 2013 jezdím minimálně dvakrát do roka do zemí Latinské Ameriky. Nejdřív jako vykulený a ze všeho nadšený turista. Poslední čtyři roky jezdím do Guatemaly a Mexika primárně pracovat. A vlastně jsem si tam postupným vylaďováním vytvořila takový soukromý “kariérový retreatek”:)

A protože často pracuji v co-workingách aka sdílených pracovních prostorách (nejraději mám guatemalský Impact Hub), tak jsem nejen pozorovala, co takový pobyt mimo náš euro-americký standard dělá se mnou, ale také s ostatními lidmi, co si tu vedle klasických pracujících freelancerů, často dávají nějakou pracovní pauzu od korporátního či neziskového světa a přemýšlejí, co dál.

Tak jsem posledních pár mých pobytů bádala nad tím, jak to vymyslet tak, aby lidi, kteří si nechtějí pouze odpočinout, ale chtějí také načerpat nové nápady pro svůj další profesní život po návratu do své země, odjížděli jak s energií, zážitky, tak také s konkrétně pojmenovanou inspirací pro své další kariérní rozhodnutí.

Proč retreat ve Střední Americe?

Střední Amerika je pro nás docela pořád ještě exotika. Ale pro Kanaďany nebo lidi ze Států je to něco jako pro nás výlet do Chorvatska nebo Řecka. Taková trochu exotika, řízlá už ale dostupností v podstatě všech služeb a zboží, které kupujete u nás (někdy si říkám bohužel, někdy bohudík:).

Od devadesátek v celém regionu neprobíhal žádný ozbrojený konflikt. Bezpčnost je zde v průměru na stejné úrovni, jako když cestujete např. po Jihovýhodní Asii - prostě je třeba dávat pozor na kapsáře a vyhýbat se problémovým oblastem a problémovým lidem. Myslím, že dobrým ukazatelem turistické bezpečnosti jsou holky cestující samy, a v Latinské Americe jich najdete opravdu dost.