KDYŽ Z OKNA KANCELÁŘE KOUKÁTE NA DOUTNAJÍCÍ SOPKU (CZ)


Začala jsem si připravovat myšlenkovou mapu tohoto blogu a klíčová slova, která mi sama přede mnou naskakovala byla: nekonečná nabídka možností jako past, proč někde prostě nemůžeme vypnout, útěk sám před sebou, … hmmm, a ještě ta sopka k tomu v názvu, to tedy vyznívá trochu depresivně! Ale nebojte, jsem v dobrém rozpoložení, takže se nad výše zmíněnými tématy zkusím rozepsat pozitivně - je přece jen ještě pořád léto, takže pustím trochu slunce i do tohoto blogu:)

Letos jsem se dostala k zajímavé výzvě, a to napsat v týmu pod vedením Silvy Pýchové knížku o kariérovém poradenství, která osloví hlavně učitele na školách a trochu osvětlí aktuální kariérní výzvy současného světa. Součástí knížky (těch “mých” kapitol) je právě přehled toho, co vlastně my lidi v oblasti kariéry v dnešním 21.století řešíme a jak / a jaká rozhodnutí děláme.

A asi je jasné, že to nebude jen otázka toho, kam na školu a jak dobře napsat CV. Jako jo, jsou to stále témata, se kterými se většina z nás ve svém životě setkala a setká, ale ta škála témat souvisejících s prací se rozrostla do obrovské šíře. A o těch nových možnostech, které teď vlastně všichni máme, chci hodit na (e)papír pár slov.

To neuvěřitelné množství variant, které rostou jako houby po dešti hlavně díky rozvoji technologií, a po kterých možná část předchozích generací toužila, se ale najednou stává pro některé z nás zároveň také pastí.

Už to není jen o mém rozhodování v 18-ti, zda zůstanu a budu si hledat zaměstnání v rodném Jablonci, nebo o 11 km vedle v Liberci. A věřte mi, že jsem se fakt nemohla rozhodnout a docela jsem se tím v té době trápila.

Teď se tomu, skoro o 20 let později, směju, když se rozhoduji, zda příští měsíc budu pracovat v mexické Oaxace, Praze nebo v Antigua Guatemala (což jsou moje 3 oblíbená místa na práci).

Když o proměnlivosti pracovního trhu píše a prezentuje třeba Tomáš Dombrovský, podkládá to daty, čísly z LMC (mrkněte pro inspiraci třeba tady na jeho diskusi ještě s Honzou Maškem a Tomášem Hajzlerem). Já jsem za takovéto diskuse podložené daty ráda (holt vzděláním sociolog se ve mně nezapře) a zároveň je ráda doplňuji těmi “kvalitativními poznatky” - konkrétně příběhy lidí, které neustále v soukromí i v práci sbírám.

Jsou to lidé stejně tak v ČR, tak třeba ti, které potkávám právě při práci v zahraničí (nejčastěji tady v tomto úplně nejvíc nejlepším HUBu, … omlouvám se Praze, která je hned č.2:).

Těch témat, které se týkají proměn našich pracovních životů a vůbec přístupu k práci je kupa. A ty příběhy lidí tento vývoj jen a jen potvrzují a dokreslují.

Já se zaměřím nyní na jedno cca nové velké “kariérové téma”, které mě baví pozorovat, testovat a zkoumat: a to je vše kolem tzv. digitálního nomádství. Digitální nomádi jsou lidé pracující zpravidla online, na dálku, z různých koutů světa. Často můžete vidět na to téma používat pouze zkratku DN. Nejde tedy o jakéhokoliv expata, který dostal kontrakt v zahraničí, ale ta specifikace této skupiny lidí je spíše dána životním stylem a způsobem, jak ladí svůj soukromý život a pracovní s pobytem v zahraničí.

Čím se tito lidé živí? Jsou to nejčastěji práce na první dobrou spojené s rozvojem internetu: online marketéři, UX designéři, vývojáři. Ale v dnešní době je to třeba už i také holka, která dělá úplně obyč pojišťováka po telefonu/emailu nebo kluk, co začal zajišťovat shipping aut z jedné země do druhé. Nebo jsou to třeba lidé, kteří na dálku pronajímají své AirBnB byty nebo obchodují různě online. A určitě i vy znáte někoho dalšího, s jiným typem práce na dálku.

Možná se nyní může zdát, že je to móda menšiny - že jde o jakési novodobé hippies, kteří “vymřou”, až si pořídí hypotéky. Ale mrkněte na prezentaci Pietera Levelse “There will be 1 billion digital nomads by 2035”, jak si pohrál s extrapolací proměnných (př. rychlost internetu, ceny letenek, počty uzavíraných manželství, počty uzavřených hypoték, počty zaměstnaneckých smluv vs. práce na volné noze, ...), které naopak nahrávají tomu, že tento minoritní, pro někoho trochu ujetý, způsob života, se stane naprostým mainstreemem.

Zároveň sama v praxi vidím, že se každý rok objevuji další a další zajímavé projekty, které se dají dělat takto na dálku a do kterých byste to nejprve třeba ani neřekli. Také nejde vždy pouze o OSVČ - mezi DN jsou i zaměstnanci, podnikatelé s týmem lidí, a to jak z businessu, tak i z nezisku...

Já v tuto chvíli nechci psát miliontý blog o DN komunitě (na to je určitě lepší si asi přečíst komplexní články na toto téma např. od Dana Tržila, který takto nomádí už dlouho… potkali jsme se nejdřív v Praze, pak ve Střední Americe:).

Co chci ale vyzdvihnout je, jak se na tyto nové DN pracovní příležitosti dívám o