Je příprava nuda pro šprty?

Právě jsem si koupila knížku, a to na základě blog článku na LinkedIn tady na Pulsu. Jde o knihu Work Rules Laszla Bocka, senior vice prezidenta HR v Google. Proč Bockův blog, stejně jako mnoho dalších profesionálů v oblasti personalistiky, sleduji a doporučuji? Protože Google udává trendy nejen v oblasti rozvoje technologií, ale také v oblasti řízení lidí. A jedním z těch, kteří za těmito trendy stojí je právě Laszlo Bock.

Asi si teď možná vybavíte řadu úžasných benefitů, které zaměstnanci Google využívají a které jsou často v médiích zmiňovány. Nicméně styl řízení inovací a efektivní práce zaměstnanců není dnešní téma. Vybrala jsem z blogu od Laszla Bocka něco, co se asi týká většiny z vás, a ne jen těch, kteří mají sen pracovat v Google ve slunné Kalifornii.

Ke sdílení mě inspiroval jeho článek, který cituje z jeho nové knihy a který je určen všem uchazečům o práci. Jeho text velmi rezonuje s tím, co já sama předávám svým klientům během kariérového koučinku či workshopů. A tím je opravdu (!) promyšlená PŘÍPRAVA na získání nového pracovního místa.

Laszlo Bock toto shrnul do 6 tipů:

1) Předvídat je jednoduché - většina otázek padá na pohovorech stále dokola. Tak si prostě "nejčastější otázky na pohovoru" vygooglete a seznam si vytiskněte nebo někam uložte.

2) Připravte se na útok - na každou otázku (ano, může jich být klidně ke stovce) si připravte odpověď.

3) Mějte záložní plán - na každou otázku si připravte tři (ano 3!) odpovědi. Někdy bude možná dobrá strategie upravit odpověď podle kontextu a takto na to budete připraveni.

4) Dokažte to - každá odpověď na to, jaký jste, kam směřujete atp. by měla být podpořena konkrétním příkladem, příběhem. Máte tedy další úkol.

5) Všímejte si okolí - využijte plně kapacitu vašeho mozku k tomu, abyste během pohovoru vnímali detaily osoby, která s vámi vede rozhovor, místnosti, kde sedíte, knih, které jsou v polici napravo od vás atp. Prostě si udělejte scan okolí a "vytáhněte si" z toho cokoliv, co vám pomůže s vaším protějškem navázat spojení, mluvit "stejnou řečí".

6) Procvičujte, procvičujte, procvičujte - a to platí jako odpověď nejen muzikantovi, který touží zahrát si ve vysněné Carnegie Hall, ale stejně vám, kteří toužíte po vaší vysněné práci.

A já jen za sebe jako bod 7) dodávám: najděte si předem maximum informací o osobě, se kterou se na pohovoru setkáte (např. právě přes LinkedIn). Najděte si maximum informací o společnosti, do které se hlásíte. Ne, opravdu nestačí zkouknout během pěti minut homepage webu dané firmy. Získávejte informace z více zdrojů, napište si poznámky, ale také otázky, které vás napadají. Na pohovor jdete jako partner - nebojde se tedy aktivně ptát.

Nehledáte v současné době práci? Jste například na volné noze nebo jsou součástí vaší práce schůzky s klienty? Tato pravidla rozhodně neuškodí aplikovat na pracovní jednání s jakýmkoliv klientem. Rčení, že "první dojem nevrátíš" doložil mj. ve studii v r. 2000 Frank J. Bernieri, který potvrdil, že první dojem je vytvořen mezi 20 - 32 sekundami. Zbytek schůzky či pohovoru je jen o potvrzování si tohoto prvního dojmu.

PS - audio verze článku je zde & celý letní newsletter k pročtení zde

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
 • White SoundCloud Icon
 • White YouTube Icon
 • Facebook Clean
 • Instagram EN tips
 • Instagram CZ tipy
 • Twitter Clean
 • White Tumblr Icon
 • TikTok EN
 • TikTok CZ

Odebírejte tipy, které vám pomohou posílit vaši osobní značku na trhu práce! Newsletter max 4x/rok.

(just in Czech language)

vaše osobní údaje zůstávají  pouze u nás, bezpečně zpracovány podle GDPR

 na základě registrace vyjadřujete SOUHLAS se zasíláním newsletteru - odhlásit se můžete kdykoliv přímo z emailu newsletteru

zasláním zprávy vč. kontaktních údajů jsou tyto vaše informace u nás v Career Designer automaticky uloženy pro možnost další komunikace kariérových témat s vámi, a to dle platné legislativy v ČR a EU a dle našich Pomínek ochrany soukromí; o vyjmutí z našeho adresáře nám můžete kdykoliv napsat na info@petradrahonovska.cz | by sending a message incl. contact information, this information is automatically stored at Career Designer for the possibility of further communication of career topics with you, in accordance with applicable legislation in the Czech Republic and the EU and our Privacy Policy you can write to us at any time at info@petradrahonovska.cz